Jun Kameiův obojživelný oblek by mohl lidem umožnit dýchat pod vodou

Absolvent Royal College of Art Jun Kamei vytvořil oděv, který funguje jako žábry, což by mohlo lidem umožnit přežít, ve světě kdy se hladiny oceánu zvednou na tolik, že by souš přestala existovat.

Dvoudílný oblek zvaný Amphibio je kompletně produktem 3-D tisku, skládá z žáber a dýchací masky. Je navržen tak, aby umožnil lidem zcela dýchat pod vodou.

Zdroj : DEZEEN

Kamei postavil pracovní prototyp Amphibia. Ačkoli v současné době nevytváří dostatek kyslíku pro udržení lidského dýchání, je schopen úspěšně extrahovat kyslík z vody a uvolňovat oxid uhličitý zpět – což znamená, že má potenciál být použit pro dýchání ve vodě. Při pokračování v práci na tomto prototypu, bychom se již brzy mohlo dočkat obleků, které nám ulehčí průzkum oceánu.

Absolvent RCA si představuje, že se stává jeho vynález stane nezbytnou součástí života v budoucnosti, kdy oceán stoupne a zaplaví většinu zemské půdy a lidé budou nuceni trávit většinu svého života na vodě.

“Do roku 2100 se předpokládá nárůst teploty o 3,2 stupně Celsia, což způsobí nárůst hladiny moře, který ovlivní 500 milionů až tři miliardy lidí, ponoří se tak mnoho velkoměst postavených v pobřežních oblastech” vysvětlil.

Zdroj : DEZEEN

Namísto toho, aby se Kamei zaměřil na negativní, dystopickou myšlenku „zaplaveného světa“, má za cíl nabídnout uklidňující a optimistickou vizi budoucnosti, kde lidé mohou svobodně žít v oceánech i na souši.

Bílé zařízení, které je umístěno kolem krku a hrudníku funguje jako žábra. Je uvnitř duté a obsahuje vzduch, který může být vdechován dovnitř a ven přes masku, připojený je k žábam pře trubku.

Gill příslušenství je 3D-tiskl z mikroporézního hydrofobního materiálu, který podporuje dýchání pod vodou extrakcí kyslíku z okolní vody a rozptylování oxidu uhličitého, který se hromadí v systému. Mikroskopické póry v materiálu umožňují průchodu vzduchu, ale zamezují pronikání vody. Tato technologie byla inspirována hmyzem, který přežívá pod vodou prostřednictvím tenké vrstvy zachyceného vzduchu na povrchu své superhydrofobní kůže, která funguje stejně jako plynový výměník.

Zdroj : DEZEEN

Kamei vyvinul vlastní 3D tiskové vlákno pro výrobu tohoto materiálu. Navrhl, že tímto způsobem budou technologie 3D tisku dostupnější, lidé si mohou toto vlákno koupit a použít k tisku oděvů, které pak budou jedinečné a přesně podle jejich tvaru těla.

Zdroj : DEZEEN

Projekt byl vytvořen v rámci RCA-IIS Tokyo Design Lab – experimentálního designového studia založeného na partnerství mezi RCA a Tokijskou univerzitou. Ačkoliv současný prototyp není dostatečně vyvinut, aby plně podporoval lidské dýchání sám, může však fungovat, když je doplněn o malou plynovou nádrž.

AFFECTIØN je on-line publikace zahrnující nadcházející trendy a zprávy v oblasti módy, umění, hudby a kultury, a to vše na jedné platformě. V on-line světě módy a životního stylu neustále staví silnou značku. Odkazuje na pop-kulturu, kde zachycuje podstatu prolínání doby minulé a současné. Médium pro mladé lidi a jejich zájmy.