Zdroj : Jewel Changi Airport

Letiště v Singapuru se může pochlubit opravdovým klenotem v podobě největšího indoor vodopádu a vlastních zahrad

Singapurské letiště v Changi skrývá opravdový unikát, pod velkou prosklenou kopulí nalezneme zahrady, které se nyní navíc mohou pochlubit největším vybudovaným vnitřním vodopádem.

Zdroj : Jewel Changi Airport

Safdie Architects vedli konsorcium architektů a designérů k vybudování pětipodlažního skleníku plného rostlin, kde kromě jiného najdeme obchody a veřejné prostory. Architektonické veledílo se veřejnosti otevře příští týden.

Skleněná budova ve tvaru pytle je napojena na dopravní systémy města přímo na terminál č.1 letiště a také na terminály 2 a 3 pomocí mostů určených pro pěší. Budova nabízí pět pater nad zemí a také pět v podzemí.

Zdroj : Jewel Changi Airport

Největší dominantou je 40 metrů vysoký krytý vodopád zvaný „Rain Vortex“ , který se tak stal oficiálně největším indoor vodopádem, dokáže za minutu přepravit 10 000 litrů vody.

The Jewel inverzní kopule vytváří nový druh prostorového zážitku, nabízí rozlehlou zahradu s denním osvětlením, kombinovanou se sedmi úrovněmi nákupních a letištních zařízení,” řekl Moshe Safdie, zakladatel a ředitel společnosti Safdie Architects.

Zdroj : Jewel Changi Airport

Přirozené světlo proniká všude, zatímco uprostřed střechy je otvor pro který vytváří ještě více efekt pro vodopád, který padá přes sedm podlaží na nejnižší úroveň budovy.

Čtrnáct stromových sloupů a kruhový nosník podporují klenutou střechu, která je tvořena souvislými mřížovými podpěrnými tabulemi z vysoce pevného skla. Toto sklo je navrženo tak, aby maximalizovalo průchod světla, které se dostane do budovy a zároveň zabrání tomu, aby se uvnitř příliš zahřívalo, aby se zajistilo, že rostliny budou mít ideální podmínky pro růst.

Zdroj : Jewel Changi Airport

Každá skleněná tabule má 16 milimetrové mezery pro absorpci hluku vzletových a přistávacích letadel. Konstrukce byla rozsáhle testována, aby se ujistilo, že nebude způsobovat žádné rušivé odrazy pro řídící letového provozu.

Zdroj : Jewel Changi Airport

Chytře bylo také vymyšleno shromažďování vody během monsunu, kdy se voda částečně odvádí do vodopádu a zbytek se použije k zavlažování rostlin v budově.

Zdroj : Jewel Changi Airport

Pět úrovní obchodů obklopují terasovitou zahradu zvanou Shiseido Forest Valley, která má také několik menších vodopádů, které jsou přístupné přes dvě stezky, které stoupají do výše 30 metrů. Na páté úrovni najdeš Canopy Park o rozloze 14 000 čtverečních metrů, nabízí zajímavosti, jako je bludiště ze živého plotu nebo prostor pro různe události zvaný Cloud9 Piazza, který má kapacitu pro 1000 lidí.

Zdroj : DEZEEN

AFFECTIØN je on-line publikace zahrnující nadcházející trendy a zprávy v oblasti módy, umění, hudby a kultury, a to vše na jedné platformě. V on-line světě módy a životního stylu neustále staví silnou značku. Odkazuje na pop-kulturu, kde zachycuje podstatu prolínání doby minulé a současné. Médium pro mladé lidi a jejich zájmy.