Města budoucnosti budou na vodě a vydrží i hurikány

Architektonická firma BIG navrhla koncept pro města budoucnosti, která by mohla pomoci obyvatelům ohroženým extrémními povětrnostními vlivy a stoupající hladinou moře.

Města budoucnosti neboli Oceanix City, by byli vytvořeny ze vztlakových ostrovů po skupinách o šesti aby vytvořili vesnici. Toto uskupení by se pak nadále opakovalo v násobcích 6, aby vytvořili 12 hektarovou vesnici pro 1650 obyvatel a následně vytvořili souostroví pro 10 000 lidí.

“Vycházeli jsme z této modulární myšlenky šestiúhelníkového ostrova. Má všesměrový směr kruhu, ale má modularitu a racionalitu něčeho, co vytvořil člověk.”

řekl Ingels zakladatel společnosti BIG v prezentaci u kulatého stolu.

Oceanix – společnost, která vyvíjí inovační způsoby, jak stavět na vodě – pověřil BIG, aby vyvinula koncept, pracuje s centrem MIT pro oceán inženýrství a Oceanix.

Program byl představen na prvním kulatém stole OSN na vysoké úrovni o udržitelném plovoucím městě, který Oceanix svolal s MPO, klubem Explorers Club a UN-Habitat, což je odnož OSN pověřená prací na rozvoji města.

Oceanix City má za cíl poskytovat obyvatelné prostředí mimo souš v případě stoupající hladiny moří, která by měla do roku 2050 ovlivnit 90% světových pobřežních měst. Každý z modulů by byl postaven na pevnině a pak vytažen ne moře, kde by byly ukotveny na místě. Ostrovy jsou také navrženy tak, aby přežily hurikán páté kategorie.

BIG má navíc v plánu postavit budovy tak, aby byly postaveny z obnovitelných materiálů, jako je dřevo a rychle rostoucí bambus, který také nabízí “teplo a měkkost na dotek”. Města budoucnosti budou také plně zelená, energii budou zajišťovat solární panely a také větrné a vodní turbíny. Rovněž bude implementováná produkce potravin a zemědělství, budou se řídit politikou nulového odpadu. Každý ostrov bude mít k dispozici 3 000 čtverečních metrů pro zemědělství, které bude také navrženo tak, aby mohlo být využíváno rovněž jako volný prostor.

Každá mini-vesnice bude obsahovat komunitní rámec pro život, včetně lázní, trhů, duchovních a kulturních center. BIG ovšem chce, aby se město Oceanix přizpůsobilo „jakékoli kultuře a architektuře“.

Oceanix City je určen k rozvoji v subtropických a tropických oblastech, které jsou nejvíce ohroženy povodněmi, ale brzy by mohly nabídnout atraktivnější životní prostředí. BIG odhalením Oceanix City u OSN představuje významný krok vpřed pro rozvoj měst přizpůsobených klimatickým změnám a z toho vyplývající hrozbě stoupající hladiny moří a extrémních povětrnostních událostí.

Amina Mohammedová, náměstkyně generálního tajemníka OSN, popsala koncept města budoucnosti jako způsob řešení „hraničních otázek“, kterým čelí lidská populace.

Musíme budovat města pro lidi, ne pro auta,” řekla. „A musíme budovat města, která s vědomím, že budou na čelit rizikům spojených s klimatem – od stoupajících hladin moře až po bouře. Plovoucí města mohou být součástí našeho nového arzenálu nástrojů.

Amina Mohammedová, náměstkyně generálního tajemníka OSN

Chen prozradil, že tým bude postupovat kupředu s výrobou prototypu tohoto systému, s ambicemi ho spustit co nejdříve na New York East River.

Řada amerických měst zkoumá další způsoby, jak ochránit své zranitelné břehy. Boston a Miami podnikají kroky k řešení povodní, zatímco San Francisco a Bay Area odhalili návrh soutěže, která žádá způsoby, jak chránit pobřežní oblasti před stoupající hladinou moře, stejně jako před zemětřesením.

Další článek, který by tě mohl zaujmout : Jun Kameiův obojživelný oblek by mohl lidem umožnit dýchat pod vodou

Zdroj : DEZEEN

AFFECTIØN je on-line publikace zahrnující nadcházející trendy a zprávy v oblasti módy, umění, hudby a kultury, a to vše na jedné platformě. V on-line světě módy a životního stylu neustále staví silnou značku. Odkazuje na pop-kulturu, kde zachycuje podstatu prolínání doby minulé a současné. Médium pro mladé lidi a jejich zájmy.