Vítězové Cen Czech Grand Design 2018 byli vyhlášeni

Třináctý ročník Cen Czech Grand Design představil ty nejlepší z různých oblastí od designu, přes fotografii až po ilustrace. Trofej v podobě brýlí navrhla vítězka loňského ročníku – Nastassia Aleinikava.

Výroční ceny Akademie designu České Republiky – Ceny Czech Grand Design za rok 2018 – byly letos předány 20. 3. 2019 ve Stavovském divadle, přímý přenos vysílala ČT art.

Nominováno bylo 88 tvůrců, studií a firem, do finálního kola postoupilo 24 z nich. Z osmi kategorií a oborů design, móda, fotografie, šperk, grafický design a ilustrace, získali ti nejlepší prestižní ocenění, které chce mít každý designér na svém kontě. Absolutním vítězem je vždy Grand designér, který se vybírá napříč všemi kategoriemi. Každoročně je navíc oceněna osobnost, která vstoupí do Síně Slávy za celoživotní přínos ve svém oboru.

Ocenění vždy navrhuje celkový vítěz CGD z předchozího roku, což zrovna v tomto případě byla Nastassia Aleinikava. Vzhledem k tomu, že tvoří mimo šperky i brýle, nebylo překvapením, že trofej měla právě jejich podobu. Konkrétně se jednalo o brýle proti záření slávy, které měly pro každého vítěze také poselství  – „Jsi nejlepší, jsi dokonalý, nic ti nehrozí“. Grand designér roku 2018 získal navíc řád od stejnojmenné autorky.

Slavnostní odhalení finalistů proběhlo 27. 2. 2019 v pražském kreativním prostoru CAMP (Centrum architektury a městského plánování), spolu se speciální diskuzí na téma Budoucnost designu. Toto centrum se snaží zlepšit veřejnou diskuzi o rozvoji Prahy a stává se vyhledávaným místem čím dál většího počtu lidí.

A kdo jsou tedy vítězové za rok 2018? Na to se právě teď podíváme.

VÝSLEDKY CEN CZECH GRAND DESIGN 2018

GRAND DESIGNÉR ROKU

Tereza Rosalie Kladošová

DESIGNÉR ROKU – CENA MINISTERSTVA KULTURY ČR

Lucie Koldová
křeslo Chips chair (Ton), svítidla Jack O`Lantern (Brokis), objekt Blossom

křeslo Chips chair (Ton)
svítidla Jack O`Lantern (Brokis)
objekt Blossom

MÓDNÍ DESIGNÉR ROKU

Tereza Rosalie Kladošová
kolekce Merino Recycle

kolekce Merino Recycle
kolekce Merino Recycle
kolekce Merino Recycle

DESIGNÉR ŠPERKU ROKU

Janja Prokić
kolekce HOMA ∇, koruny pro královnu

kolekce HOMA ∇
kolekce HOMA ∇, koruny pro královnu
kolekce HOMA ∇, koruny pro královnu

GRAFICKÝ DESIGNÉR ROKU

Veronika Rút Nováková
koncept a vizuální identita Manuálu dobré praxe reklamy a označování provozoven v městské části Brno-střed (Statutární město Brno)

Manuál dobré praxe reklamy a označování provozoven v městské části Brno-střed
Manuál dobré praxe reklamy a označování provozoven v městské části Brno-střed

FOTOGRAF ROKU

Hana Knížová
fotografie Nadotek (Proč ne?!), kampaň Pigmentarium Perfume a Kids (pro Stella McCartney) a fotografie ZŠ a ZUŠ Líbeznice pro projekt Projektil33

Nadotek (Proč ne?!)
kampaň pro Stella McCartney
Projektil33

ILUSTRÁTOR ROKU

Jindřich Janíček
ilustrace pro komiks 75 stupňů Fahrenheita (magazín B), ilustrace pro Hospodářské noviny, ilustrace pro knihu Ilustrovaná Ústava České republiky (Take Take Take, 82 Bøok & Design Shõp)

VÝROBCE ROKU – CENA DESIGN PRO EXPORT

Ton
křeslo Chips Chair (Lucie Koldová), kolekce Santiago 02 (René Šulc)

křeslo Chips Chair (Lucie Koldová)
kolekce Santiago 02 (René Šulc)

OBJEV ROKU

Maria Nina Václavková
projekt OffCuts

projekt OffCuts
projekt OffCuts
projekt OffCuts

SÍŇ SLÁVY

Jiří Šalamoun
výtvarník, grafik, jeden z nejvýznamnějších českých ilustrátorů druhé poloviny dvacátého století, autor Maxipsa Fíka nebo také kreseb v knihách jako Tracyho tygr, Poslední Mohykán nebo Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Maxipes Fík
Tracyho tygr
Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Zdroj: czechgranddesign

AFFECTIØN je on-line publikace zahrnující nadcházející trendy a zprávy v oblasti módy, umění, hudby a kultury, a to vše na jedné platformě. V on-line světě módy a životního stylu neustále staví silnou značku. Odkazuje na pop-kulturu, kde zachycuje podstatu prolínání doby minulé a současné. Médium pro mladé lidi a jejich zájmy.