Kdo je KAWS a proč je jím hypebeast komunita natolik posedlá

KAWS superstar ve světě pop-kultury

KAWS zcela jistě není fenoménem posledních dnů, všichni z nás alespoň jednou viděli jeho charakteristický “podpis” zkřížených očí na známých ikonách jako např. Snoopy, Mickey Mouse a Simpsonových. Nejen, že jde o referenci na odkazy populární kultury ale také zachycuje podstatu ducha doby minulé i současné, spojuje módní a další populární okruhy současné doby. KAWS se tak stalo světoznámým jménem nejen pro hypebeast komunitu.

Šíření mnohdy až šíleného hypu okolo jména KAWS, může mnohdy představovat problém pro spotřebitele, kteří si mohou koupit cokoli s jeho jménem, aniž by chápali, co skutečně představuje. Proč se každý snaží zakoupit nějaký kousek, který nese jméno KAWS? To vyvolává přirozeně další otázky jako například : Je merch opravdu dostupný pro každého ke koupi? Jde jen o další limitovanou edici, která má jen zvýšit cenu oblečení/produktů pro značku se kterou zrovna spolupracuje?

Kdo je KAWS?

Muž za maskou se zkříženými očima je Brian Donnelly. V devadasátých letech kdy byl celý New York zaplaven reklamou, nezbylo takřka žádné místo pro pouliční umělce kde prezentovat svoje díla. Brian místo toho aby se vrátil do odlehlých uliček a pod mosty, tak se rozhodl přetvořit billboardy a autobusové zastávky a pracoval na svých postavách jako The Companion, Bendy a The Accomplice.

Kdyby vás zajímalo co KAWS opravdu znamená, tak vás zřejmě zklameme. Brian se nechal slyšet, že to nic konkrétního neznamená a jen poskládal písmenka podle pocitu jak to zní jestli to vypadá esteticky. To samé lze aplikovat i na jeho postavy s “hlavou lebky”. Umělec se v rozhovorech zmínil o tom, že chce, aby jeho postavy byly tak univerzální, že jsou okamžitě srozumitelné divákům navzdory jejich kulturnímu původu.

Někteří však spekulují že KAWS není tak doslovný co se týče jednoduchosti významu jeho tvorby. Pro příklad postava “The Companion” je vždy vykreslena tak, že si zakrývá tvář rukama na kterých je stejný zkřížený symbol jako místo očí postavy. Postava tak zakrytím očí odhaluje více smrti, což se nezdá vůbec jako optimistické poselství.

Po tomto co se Brian takto zviditelnil, se mu naskytla příležitost navrhnout malou řadu hraček s japonskou oděvní společností Bounty Hunter, která se stala kultem pro sběratelské předměty. Maloobchodní cena 50ti až 100 USD při uvedení na trh se dnes po několika letech zvýšila na 10ti násobnou možná v některých případech i vyšší cenu při předprodeji.

KAWS začal od té doby spolupracovat s velkými jmény i značkami po celém světě, a jeho tvorbu jsme mohli vidět v mnoha aspektech pop-kultury. Dostal se tak od dvou-rozměrného graffiti umění k tvorbě sběratelských hraček, což v něm probudilo touho směřovat výše. Nikdy by si však nepomyslel, že jednoho dne vytvoří 4,6m velkou verzi postavy “The Companion”.

Od roku 2004 KAWS spolupracoval s různými hip hopovými umělci, zejména s Kanye Westem na obalu alba pro 808s a Heartbreaks, navrhl obuv pro Nike a Marc Jacobs, spolupracoval s módními značkami A Bathing Ape, Comme Des Garcons, Undercover, a Vans, přetvořil do svého stylu postavy Smurfů, Snoopyho, Mickey Mouse, Spongebobeba Squarepants, Family Guy, Michelin Man, Moonman Video Awards MTV … a to jsme vyjmenovali jen pár spoluprací.

Po mnoha kolaboracích se KAWS však nadobro dostal do podvědomí mnoha lidí, když v roce 2012 v New Yorku během Macy’s Thanksgiving Day” průvodu světu představil 4,3m velký balon ve formě jedné z jeho postav. Mnozí, kteří tehdy sledovali průvod ještě ani netušili kdo KAWS je.

Běžnou narážkou, která se s KAWSovou kariérou táhne prakticky od doby kdy se stal slavnějším je že se stal součástí toho, co dříve chtěl přetvořit a nadobro změnit. Je zajímavé poznamenat, že stejná kritika, která byla namířena na KAWSe, byla také součástí života jeho předchůdců jako Jeff Koons nebo Keith Haring, a bylo by přinejmenším hrubé zdiskreditovat jejich vliv.

AFFECTIØN je on-line publikace zahrnující nadcházející trendy a zprávy v oblasti módy, umění, hudby a kultury, a to vše na jedné platformě. V on-line světě módy a životního stylu neustále staví silnou značku. Odkazuje na pop-kulturu, kde zachycuje podstatu prolínání doby minulé a současné. Médium pro mladé lidi a jejich zájmy.