Jana Kopecká – z jihomoravských nížin až na vrchol New Yorku

Jana Kopecká je jedna z nejúspěšnějších miss a model zastupujících Českou republiku na zahraničních molech. V rozhovoru prozradila jak to ve světě modelingu ve skutečnosti funguje a vysvětlila, že nejde o tak povrchní akce, jak mnozí vnímají. Jana Kopecká si pro svůj úspěch tvrdě jde, nadále na sobě pracuje a má před sebou ještě velké cíle. Seznam se v rozhovoru blíže s touto mladou talentovanou slečnou, která tě svojí pílí dokáže namotivovat také.

Q1. Získala jsi titul Miss Model of Best Photogenic v mezinárodní soutěži Miss Model of The World v roce 2016 v Číně a pak také tituly Miss Lumix Photogenic a Dreamgirl of the Year International 2011/2012 v soutěži Miss Tourism International v Malajsii. Jaká to byla zkušenost? Kam se ti díky tomu otevřely dveře? 

Obě soutěže byly skvělé zkušenosti. Lidé si většinou myslí, že to je lehké, že tam dívky nic kromě make-upů nedělají. Image těchto soutěží jsou povrchní. Lidé by se divily, jak náročné to je, obzvlášť v konkurenci 60-70ti dívek z celého světa. A není to jen o kráse. Troufám si říci, že rozum je více jak polovina úspěchu. 

V Malajsii to bylo nejnáročnější, ale nakonec jsem tam udělala asi největší a nejrychlejší pokrok v mém životě. Z úplného outsidera a nejmladší reprezentantky soutěže až ke korunce, vítěznému umístění a dvoum titulům. To jde ne?  

Malajsie mi nikam dveře neotevřela. Čína mi otevřela dveře do Číny, kde jsem nakonec strávila celé 3 měsíce a pracovala. Ovšem po tomto vítězství jsem se rozhodla, ze se pokusím odletět pracovně do New Yorku a tak se i posléze stalo, nebylo to však zásluhou získaného titulu. Upřímně, tyto soutěže vám nikdy moc nikam dveře neotevřou, je to jen na dívce, jak moc se za sebe pere.   

Q2. Minulý rok jsi zazářila na největší módní akci – New York Fashion Weeku, jak na to vzpomínáš? 

Je to má nejtvrdší, ale i nejkrásnější a nejúžasnější vzpomínka. Řeknu to. Jsem na sebe za to pyšná. Tu zkušenost mi nikdo nevezme, ani pocit, který jsem v průběhu měla. Stalo mě to spoustu tvrdé práce, sil, hroší kůže, spánku a tělesného tuku, ale mohu říct, že (aspoň pro mě) to absolutně stálo za to! Bylo to epické. V modelingu není vyššího cíle.

Q3. Můžeš nám prozradit, jaké to je v zákulisí takové velké módní akce? A jak ses na ni musela připravit?

Myslím, že příprava na NYFW byla hodně dlouhá, mimo pravidelné každodenní cvičení s pevně danou dietou, se mi všeho všudy hodily všechny zkušenosti, které jsem do té doby posbírala. Je to rychlá akce, adrenalin a nervozita. Jde o sekundy a každý musí vedet, co dělat. Chyby se na takovéto akci neodpouští. Ale byl to jeden z nejhezčích pocitů v mém životě.

Q4. Máš nějakou vtipnou/zajímavou historku z celé akce?

Jednou jsem si elastické kalhoty, které byly ve stylu legín s kapsami, oblekla obráceně, tedy jsem mela zadek vepředu. A pak mi návrhář, pro kterého jsem vynesla nádhernou robu, ovšem s vázáním kolem krku, které mě hodně škrtilo řekl, že to vydržím, protože modelky nedýchají. Ano, i takový je náš svět.

Q5. Podařilo se ti zúčastnit i tento rok?

Rok 2018 byl pro mě kariérně velmi úspěšný, ale taky fyzicky náročný, proto jsem se rozhodla, že se aspoň o první NYFW v roce 2019 nebudu pokoušet a vybrala jsem si FW v Peru. Lidé většinou Peru hodně podceňují, ale mají modeling na vysoké úrovni a já jsem ráda, že zase zkusím něco jiného a mám možnost vidět jinou část světa. Což je pro mě nakonec to nejdůležitější. Modeling miluji, ale více méně se ho snažím co nejvíce využít jako můj prostředek k cestovaní a poznávání světa.

Q6. Je mezi modelkami velká rivalita? Máš mezi kamarádkami nějaké opravdu známé modelky? 

Skrz castingy samozřejmě ano. Rivalitu občas přímo dýcháte. Na přehlídce to už bývá lepší, stejně jste jako modelka vybrána a přehlídku jdete. Můžete najít kamarádské modelky, samotářky, i ty, co vám zrovna moc nepřejí. Myslím, ze to tak je asi všude.

Q7. Kolik stály nejdražší šaty, které jsi kdy měla na sobě a od jakého návrháře byly?

Abych Vám pravdu řekla, tak nevím přesnou cenu nejdražších šatů, které jsem předváděla. Jednak musím říct, že mě to až tak nezajímá a jednak ani nebyl čas něco takového zjišťovat. Já byla ráda, že jsem vůbec měla pár hodin denně na spánek. Každopádně bych to řekla tak, že nějaké luxusní autíčko, by se za to určitě koupit dalo.

Q8. Tvoje rodina vlastní modelingovou agenturu, ty ses k modelingu dostala i díky tomu asi hodně brzy. Jaký je tvůj první zážitek, který si pamatuješ a kolik ti tak bylo let?

Ano, moje mamka má modelingovou agenturu. Už se tomu moc nevěnuje a čeká, jestli někdy přijde chvíle a já to zdědím. Což není vyloučeno, ale momentálně netrávím moc času v ČR, takže se uvidí v budoucnu.

V modelingu se tedy pohybuji od dětství. Máme doma fotky, kdy jsem se na mole projížděla na odrážečce nebo mě někdo nesl, protože jsem ještě neuměla pořádně chodit. Byla jsem hold na mole dřív, než si vůbec moje paměť může pamatovat. Je to rozhodně jeden z faktorů, proč to tak miluji a proč dělám, to co dělám.

Q9. Co tě na modelingu baví nejvíce?

Asi na to odpovím jednoduše. Nesnáším stereotyp, nemám ráda nudu. Uvítám pozornost a jsem klasická ženská, co má ráda make-up, podpatky, oblečení atd. Naprosto zbožňuji cestování a poznávání nových lidí. Taky jsem umělecky zaměřený člověk a i v modelingu se lze umělecky realizovat a vyjádřit. Rozhodně mám i díky této práci ráda např. fotografii, film, herectví.  

Q10. Je něco, co tě na modelingu nebaví?

Nebaví mě předsudky lidi, nebaví mě hodiny a hodiny čekaní, nebo i to, ze občas s námi stále někdo zachází jen jako s ramínkem na oblečení. Taky nemám ráda umělé věci – nehty, řasy, vlasy atd. Vše umělé moje tělo nesnese na delší dobu, samozřejmě se tyto věci na foceních a přehlídkách občas vyskytují.

Q11. Každá modelka v sobě musí mít i kousek herečky, není tedy divu, že se věnuješ také herectví. Která role tě zatím bavila nejvíce a dokázala by sis představit, že by ses živila jenom hraním?

Jsem vděčna za každou roli, kterou jsem dostala, ale musím říct, ze jsem vždy díky svému vzhledu (vysoká, hubena, blonďatá) dostala roli milenek nebo ne úplně chytrých charakterů. Takže se těším na čas, kdy se k herectví opět více vrátím a snad už to budou i více obsáhlejší role. Ano, umím si představit, ze bych se živila herectvím, moc mě to baví.

Q12. Jaké máš zájmy mimo modeling a hraní?

Mimo modeling, hraní a cestování miluji cvičení a pečení. Je to trochu protiklad, ale zase vám to dá krásnou rovnováhu a na tu se poslední dobou dost zaměřuji. Také mě baví umění, ráda chodím do divadel, na výstavy, navštěvuji muzea, galerie, zkoumám architekturu. I já sama ráda maluji. Nakonec musím zmínit tanec, který je nepostradatelnou součástí mého života. Nejsem žádný profesionál, ale tanec mě dělá taktéž šťastnou.

Q13. Modelky mají často také vlastní podnikání, především módní nebo kosmetickou značku, plánuješ i ty něco takového?

Už nějakou dobu mám v hlavě vice nápadu, co bych mohla v budoucnosti zkusit zrealizovat. Miluji pečení, takže jeden se snu je vlastnění cukrárny. Samozřejmě miluji módu, i okolo tohoto oboru se pohybuji mé myšlenky, nápady. A jeden z nejdelších snu, který mám, je vlastnit uměleckou galerii. Uvidíme, kam mě život zavede a co se z toho splní.

Q14. Spousta lidí se sebou není úplně spokojená. Jak to máš ty? Je něco, co se ti na sobě úplně nelíbí nebo s čím jsi někdy dřív nebyla spokojená?

Myslím, že toto je životní proces. Když jsem byla mladší, chtěla jsem jít na plastiku prsou. Teď bych na ni nešla ani za nic! Podprsenky nenosím a své prsa zbožňuji. Nebudu říkat, že vše na sobě mám ráda, bohužel tomu tak není, ale nikdy jsem neprošla žádným chirurgickým zákrokem či úpravou a ani to neplánuji. To jak vypadám jsem prostě já a tak to i zůstane.

Q15. Navštívila jsi již hodně zemí. Které tě nejvíc ohromily a kam by ses chtěla vrátit?

Asi to není tajemstvím, ale NYC a LA mám moc ráda. Tam se vracím vždy s nadšením. Mně se líbilo asi všude, kde jsem byla. Mám vlastnost, že se rychle přizpůsobím. A víc, než kam se chci vrátit přemyšlím, kam se podívám, kde jsem ještě nebyla.

Q16. Kde teď trávíš nejvíce času?

Musím uznat, že v roce 2019 jsem zatím nejvíc času strávila v Česku. Možná to bude tím, že rok 2018 jsem byla skoro celý pryč a začalo se mi stýskat po rodině i domovině. Navíc je svět modelingu náročný a já si potřebovala dobít baterky. Teď už jsem ale vycestovala, takže se nebojím, že bych cestovaní a práci nedohnala.

Q17. Pocházíš z jihomoravského města, vracíš se tam ráda? Jak často se tam vůbec dostaneš?

Rozhodně se domu vracím rada! Česko miluji. Praha je pro mě to nejkrásnější město vůbec, i přes všechny země, které jsem navštívila. Morava je prostě ’’doma’’. Sice bych už bydlela jen v Praze, ale naprosto miluji Jižní Moravu, víno, hody, kroj, naše tradice, slivovici atd.  Za poslední rok jsem se domu moc nedostala, ale teď se mi tam otevírají nové pracovní nabídky, tak uvidíme, jak to bude.

Q18. Musíš mít určitě náročný a plný program, co považuješ za největší relax?

Pečení. Vždy když jsem smutná, naštvaná, deprimovaná, tak peču. Vlastně peču, i když jsem hodně šťastná nebo se mi podaří nějaký velký úspěch.

Q19. Můžeš nám popsat, jak vypadá tvůj běžný den?

Já běžný den asi nemám. A to na tom miluji nejvíce. Jak jsem řekla, nesnáším stereotyp a modeling je pro to jako stvořený.

Q20. Co máš v plánu v nejbližších měsících?

Momentálně se nacházím v Peru, mám za sebou Peru Fashion Week, další velkou 3 denní akci zvanou Peru Móda a nafotila jsem celosvětovou kampaň pro značku Sol Alpaca, která bude v Sydney, Šanghaji, Peru a dalších zemích. Mám v plánu mít po nějakou dobu v Peru ústřední bod a naučit se španělsky. Stále se však nejvíce soustředím na práci a těším se i na pracovní cesty mimo zmíněné Peru.

Q21.Čeho bys chtěla v životě dosáhnout, jaký je tvůj největší sen?

Je to hrozné klišé, ale chtěla bych mít zdravou, stabilní a zajištěnou rodinu. Ano, přesně proto teď makám jako fretka. Nemám to nastavené tak, že rodinu musí zajistit pouze muž. Každopádně to je můj největší životní cíl. Ale je to ještě poněkud vzdálenější záležitost. Mimo to, jelikož znám sama sebe a vím, že ’’jen’’doma nevydržím a musím se nějak realizovat, bych chtěla své vlastní podnikaní. Jaké, to jste se už dozvěděli v předešlé otázce. No a samozřejmě doufám, že budu moct dělat modeling ještě spoustu let a že se jednou pořádně vrátím k herectví a filmu.

AFFECTIØN je on-line publikace zahrnující nadcházející trendy a zprávy v oblasti módy, umění, hudby a kultury, a to vše na jedné platformě. V on-line světě módy a životního stylu neustále staví silnou značku. Odkazuje na pop-kulturu, kde zachycuje podstatu prolínání doby minulé a současné. Médium pro mladé lidi a jejich zájmy.