Zdroj : Unsplash, Autor : Olivier Guillard

Čínšti vědci implementovali gen z lidského mozku do opic – stali se chytřejšími

Vědci poprvé v historii dokázali upravit opičí geny na takovou úroveň, že přiblížili opičí mozek tomu lidskému.

Opice druhu makaky rhesus se stali chytřejšími – podle nedávno publikovaného výzkumu měli mnohem lepší paměť, než geneticky neupravené opice. Publikovaný výzkum ihned započal ohnivou debatu o tom, kam až jsou schopni genetičtí vědci zajít a jestli je to stále v rámci etiky.

Tým čínských vědců editoval lidskou verzi genu zvaného MCPH1 a implantoval jej do makaků. Nový gen způsobil, že mozky opic se vyvíjely po více lidské časové ose. Geneticky upravené opice měly lepší reakční doby a lepší krátkodobé vzpomínky ve srovnání s jejich nepozměněnými vrstevníky, uvedla China Daily.

Využití transgenních opic ke studiu lidských genů spojených s evolucí mozku je velmi riskantní cestou.

řekl University of Colorado genetik James Sikela pro MIT Technology Review.

Stanovení role genů v inteligenci by mohlo vědcům pomoci pochopit, jak se lidé vyvinuli s takovou inteligencí.

Podle vědců genetickou úpravou opici nehrozí negace Darwinové teorie a nemusíme se obávat povstání opici proti lidem – přesto by nás to mohlo naučit, jak přesně se náš druh stal tolik inteligentním a co přesně to způsobilo.

Zdroj : technologyreview

AFFECTIØN je on-line publikace zahrnující nadcházející trendy a zprávy v oblasti módy, umění, hudby a kultury, a to vše na jedné platformě. V on-line světě módy a životního stylu neustále staví silnou značku. Odkazuje na pop-kulturu, kde zachycuje podstatu prolínání doby minulé a současné. Médium pro mladé lidi a jejich zájmy.