Zdroj : artsation, Autor : Soufiane Idrassi

DRAPRA chce postavit “vědomé” roboty za použití hmyzích mozků

DRPRA přichází s návrhem, který je jako vystřižený ze sci-fi

Jednotka Pentagonu pro rozvoj technologií předložila návrh, k využítí hmyzích mozků ke kontrole robotů – mohly by být použity k vytvoření nových efektivních modelů umělé inteligence, ale také proto, že by mohly být využity k prozkoumání smyslu vědomí.

„Příroda donutila hmyz k drastické miniaturizaci a zároveň k takové velikosti zachovat svoji energetickou efektivitu, některé mají jen několik stovek neuronů v kompaktní formě a zachovávají jen základní funkčnosti. Tyto organismy jsou navíc schopny projevit zvýšenou subjektivitu zkušeností. Existují důkazy, které naznačují, že „i malý hmyz má subjektivní zkušenosti, což je první krok k pojmu„ vědomí “.

Agentura pro obranné pokročilé výzkumné projekty (DARPA) je známá financováním projektů, které vedly k vytvoření prvního internetu. Je to však také dobře financovaná výzkumná ruka pro americkou armádu – a jedna z jejích klíčových oblastí zájmu, je vytvořit rozhraní mozkových počítačů, které mohou „programovat mozky vojáku“.

DRAPRA, tak poprvé v historii navrhla technologii, která spojuje počítače, mozky zvířat a lidí.

„Mohli bychom aplikovat paměť pomocí přesných neurálních kódů pro určité dovednosti,“ řekl Justin Sanchez, který řídí práci v DARPA pro výzkumu léčení mysli a těla, prozradil také práci na projektu, který měl za úkol transplantovat vzpomínky do mozků krys. „Jestli znám nervové kódy u jednoho jedince, mohl bych ten nervový kód dát jiné osobě? Myslím, že bych mohl. “

DARPA nabízí 1 milion dolarů společnosti, která dokáže celý koncept zrealizovat. Nejprve musí vítězný uchazeč dokončit studii proveditelnosti o mapování centrálního inteligenčního systému hmyzu. Pak bude třeba vytvořit platformu „důkazu o koncepci“, která využívá architekturu mozku hmyzu k vytvoření „schopnějšího AI hardwaru“.

Prozatím to zní jako plán na dlouhé období – alespoň prozatím. Ale je to další znamení toho, že se DARPA hluboce zajímá o tajemství poznání a vědomí jako takové.

Zdroj : popularmechanics

AFFECTIØN je on-line publikace zahrnující nadcházející trendy a zprávy v oblasti módy, umění, hudby a kultury, a to vše na jedné platformě. V on-line světě módy a životního stylu neustále staví silnou značku. Odkazuje na pop-kulturu, kde zachycuje podstatu prolínání doby minulé a současné. Médium pro mladé lidi a jejich zájmy.