Průlom ve vědě! Vědci vytvořili materiál s umělým metabolismem
Zdroj : Instagram, Autor : Andrea Marcias

Průlom ve vědě! Vědci vytvořili materiál s umělým metabolismem

Vědci jsou opět o krok blíže k vytvoření “živých strojů” nebo alespoň strojů, které napodobují život, tak jej známe.

Materiál s umělým metabolismem vytvořili v laboratoři pro bioinženýrství v Cornell University. Využívá syntetickou DNA k nepřetržitému a autonomnímu organizování, shromažďování a restrukturalizaci v procesu, který je podobný tomu, jak rostou biologické buňky a tkáně, které výzkumníci nazývají umělým metabolismem.

Je jasné že vědci tančí kolem myšlenky postavit stroj, který by plně imitoval živý organismus. Prohlašují, že jejich metabolický bio materiál je “živý” a splňuje charakteristiky živého organismu – sebe stavbu, organizaci a metabolismu.

„Představujeme zbrusu nový, živý koncept materiálu, který je poháněn vlastním umělým metabolismem. Neděláme něco, co je živé, ale vytváříme materiály, které jsou mnohem živější než kdy předtím.“ řekl inženýr Cornell Dan Lui v tiskové zprávě zveřejněné na univerzitě

Bio materiál napodobuje biologický organismus v nekonečném metabolickém cyklu sběru energie a nahrazování starých buněk. Když je materiál umístěn v prostředí bohatém na živiny, vybírá si suroviny, které potřebuje, aby prospíval – podobným způsobem jak se vyvíjejí neurony mozku, tak u umělého materiálu vznikají specifické molekuly.

Umělé vytvořený organismus také, nechal “odumřít” svůj koncový ocas, který se rozpadl a vznikla slizová plíseň, která se i nadále šířila směrem k jídlu.

Zatímco malý biologický sliz, není živým, zdá se, že se pohybuje a roste jako živá věc, což naznačuje, že vědci stále více a více umazávají hranici mezi životem a strojem.

Další článek, který by tě mohl zaujmout : DRAPRA chce postavit “vědomé” roboty za použití hmyzích mozků

Zdroj : HACKDAY

AFFECTIØN je on-line publikace zahrnující nadcházející trendy a zprávy v oblasti módy, umění, hudby a kultury, a to vše na jedné platformě. V on-line světě módy a životního stylu neustále staví silnou značku. Odkazuje na pop-kulturu, kde zachycuje podstatu prolínání doby minulé a současné. Médium pro mladé lidi a jejich zájmy.