Zdroj : ELI GERSHENFELD, NASA AMES RESEARCH CENTER VIA MIT

MIT a NASA vyvinuli nový druh křídla, schopné měnit svůj tvar během letu

Tým z NASA a MIT nás příblížili sci-fi vizi o budoucnosti opět o krok blíže a vytvořili nový typ křídla letadla, které je díky své konstrukci schopno měnit svůj tvar.

Ve zprávě publikovaná v Smart Materials and Structures vědci popisují, jak postavili křídlo letounu ze stovek identických kostek, které byly přišroubovány dohromady a pak pokryty tenkým polymerním materiálem.

Co je však zajímavější je, že konstrukce umožňuje, aby křídlo automaticky změnilo tvar, přizpůsobilo se jakékoli konfiguraci, která je optimální pro aktuální fázi letu – například s jednou konfigurací pro vzlet a další pro přistání.

Křídlo, které vědci vytvořili a testovali, má podle MIT News přibližně stejnou velikost, jakou by jsi našel na jednomístném letadle, ale před několika lety již prokázali proveditelnost svého designu s menším křídlem s mnohem menším křídlem.

Nejen, že toto nové křídlo poukazuje na to, že koncept se zvětšuje na velikost, která by mohla nést osobu, ale také ukazuje nový výrobní proces, který zkracuje čas potřebný k výrobě každé jednotlivé struktury z několika minut na pouhých 17 sekund.

“Výzkum slibuje snížení nákladů a zvýšení výkonu pro velké, lehké, tuhé struktury. Nejslibnější použití pro nejlbližší dobu by bylo pro vzducholodě a kosmické struktury, jako jsou antény.“

řekl pro MIT News výzkumník Aurora Flight Sciences Daniel Campbell

Zdroj : MIT News

AFFECTIØN je on-line publikace zahrnující nadcházející trendy a zprávy v oblasti módy, umění, hudby a kultury, a to vše na jedné platformě. V on-line světě módy a životního stylu neustále staví silnou značku. Odkazuje na pop-kulturu, kde zachycuje podstatu prolínání doby minulé a současné. Médium pro mladé lidi a jejich zájmy.