Autor : Courtesy of the Atwater laboratory

Vědci našli způsob, jak objekty nechat levitovat pouze pomocí světla

Vědci tvrdí, že pomoci jejich nové levitační technologie by se mohla kosmická loď dostat k nejlbližší hvězdě za pouhých 20 let

Vědci z Kalifornského technologického institutu (Caltech) tvrdí, že našli způsob, jak pomocí levitace vynášet a pohánět objekty pouze pomocí světla – zatím však práce zůstává pouze teoretická.

Doufají, že tato technika by mohla být použita pro „řízení trajektorie ultra lehkých kosmických lodí a dokonce i světelných plachet s laserovým pohonem pro průzkum vesmíru“, jak uvádí článek magazínu Nature Photonics Monday. To znamená, že není potřeba žádné palivo – jen silný laser vystřelený na kosmickou loď ze Země.

Vědci z Caltechu vymysleli takzvaný „fotonický levitační a pohonný“ systém tím, že navrhli komplexní vzor, který by mohl být vyleptán do povrchu objektu. Způsob, jakým koncentrovaný světelný paprsek odražený od takto vytvořeného vzoru způsobuje, že se objekt „samo-stabilizuje“ a objekt se následně snaží zůstat uvnitř zaostřeného laserového paprsku.

Prvním průlomem, který byl základem nového výzkumu, byl vývoj „optických pinzet“ – vědeckých přístrojů, které využívají výkonný laserový paprsek k přilákání mikroskopických předmětů nebo k jejich odtržení. Velká nevýhoda zatím však zůstává: mohou manipulovat s malými předměty pouze na mikroskopických vzdálenostech.

Ognjen Ilic, doktorský učenec a první autor nové studie, staví koncept pinzety a její omezení do mnohem jednoduššího vysvětlení: „Člověk může nechat levitovat ping pongový míček s použitím stálého proudu vzduchu z fénu,“ řekl. “Ale to by nefungovalo, kdyby ping pong míč byl příliš velký, nebo kdyby to byl příliš daleko od fénu, a tak dále.”

Od mikrometrů po metry

Ve své studii se vědci z Caltechu domnívají, že jejich lehká manipulace teoreticky může pracovat s objektem jakékoli velikosti, od velikosti mikrometrů až po velikost kosmické lodi.

Ačkoliv je teorie v reálném světě stále nevyzkoušena, vědci říkají, že kdyby se povedlo ji uvést do praxe, mohla by technologie za pouhých 20 let poslat kosmickou loď k nejbližší hvězdě mimo naši sluneční soustavu.

Je to odvážně zajímavá aplikace, jak tuto techniku použít jako prostředek k pohonu nové generace kosmických lodí. Jsme od reálných výsledku ještě hodně daleko, ale již jsme v procesu testování zásad.“

Harry Atwater, profesor na Caltech divizi inženýrství a aplikovaných věd

Zdroj : eurekalert

AFFECTIØN je on-line publikace zahrnující nadcházející trendy a zprávy v oblasti módy, umění, hudby a kultury, a to vše na jedné platformě. V on-line světě módy a životního stylu neustále staví silnou značku. Odkazuje na pop-kulturu, kde zachycuje podstatu prolínání doby minulé a současné. Médium pro mladé lidi a jejich zájmy.