10 Japonských nestvůr, duchů a démonů, které děsí místní

Podívej se na nejznámější děsivé stvoření, které děsí Japonce

Japonsko je jednou těch zemí, která nabízí ohromné mužství příběhů, legend a mýtů a to díky své historii, která se táhne již od 35 000 př.nl. Místní sdílejí bohatství těchto příběhů nejčastěji jako prostý folklór a nebo jako způsob předání rady nebo morálního ponaučení, stejně i jako jiné asijské kultury při pokusu naučit děti dobrému a špatnému. Některé z nich jsou však natolik děsivé a zároveň detailní, že nepravděpodobné aby vznikli bez reálného základu nebo příjmením nějakého odkazu. Ať už byl prvotní úmysl pro pouhou zábavu nebo vzdělání, je možná lepší si tyto příběhy poslechnout už jen proto, abyste byli v bezpečí.

Můžete se snadno zmýlit, když si představíte tyto bytosti jako Hello Kitty nebo Rilakkuma kvůli současnému životnímu stylu Japonců “all-kawaii-everything”. Na rozdíl od západní kultury tyto bytosti nejsou ztracené a nezaznamenané druhy jako například Loch Ness monstrum nebo Yetti. Ve skutečnosti je mnoho z těchto jsou bipedové nebo mutace skutečných bytostí a zvířat, což je činí mnohem uvěřitelnějšími a hrozivějšími.

Zapomeňte na Godzillu, která snila o filmovém plátně nebo roztomilé Pokémony, seznam níže tě seznámí s pravou noční můrou, která pronásleduje obyvatele země vycházejícího slunce.

Kuchisake-Onna

Městská legenda z japonských ulic o “kráse a mládí” Kuchisake-Onna (žena s rozřezanými ústy přes celý obličej) se toulá po ulicích Japonska, aby vyhledala své oběti. Vyzábla dívka s maskou na tváři se přiblíží k cizinci a zeptá se ” Jsem hezká?” Kultura pobízí aby dotyčný odpověděl ano, ale dívka si v ten moment sundá masku a odhalí svojí zohyzděnou tvář s hlubokými ranami k lícním kostem a zeptá se “A jsem pěkná teď?” Pokud oběť zalže a odpoví ano, tak dívka dotyčnému rozřízne tvář stejným způsobem aby vzájemně ladili, pokud je odpověď negativní, rozřízne svojí oběť na polovinu. Existuje poměrně hodně předloh pro vznik Kuchisake-Onnu, počínaje od jednoduchých příběhu kdy v 70. letech ženy naháněly male děti, po více populární příběh o tom, jak žárlivý manžel rozřezal ženě ústa mečem, po tom co zjistil, že byla nevěrná. Žena z rozřezanou tváří však je jednou z nejznámějších hororových legend celého Japonska.

Kappa

Kappa je stvoření podobné malému zelenému goblinovi a věří se, že číhá blízko mělkých řek a potoků. Kappa má tělo podobné želvě, ale pohybuje se po dvou nohách když je na souši. Jeho největší charakteristikou je tvar jeho hlavy, lebka nahoře připomíná klenutou misku, ve které je malé množství vody – to stvoření pomáhá se skrývat ve svém přirozeném prostředí. Kappa zřejmě jeden z legendárních tvorů, které posloužili rodičům dětí jako varování, aby se nepřibližovali k potokům, jinak by je mohl stáhnout do vody Kappa a sníst je zaživa.

Sankai and Kekkai

Pravděpodobně nejbizarnější legenda na tomto seznamu je právě Sankai and Kekkai, děsí matky a odrazuje od nedbalé péče o své nenarozené děti. Od mala je dívkám vyprávěna historka o porodu Sanaki démona/entitě, který se ani zdaleka nepodobá žádnému člověku. Sankai je popisován jako příšera ohavného vzhledu s násilnickou povahou. Kekkai je v podstatě ještě horší odrůdou tohoto stvoření, podle mytologie je Kekkai je hromada masa, krve a vlasů, který se narodí jen při nejvýjimečnějších příležitostech. Kekkai se pak z nemocnice přinese zpět do obydlí matky, kde se sám pohřbí pod základy domu a vyčkává zde dokud nezabije svou vlastní matku.

Hyosube

Dalo by říci, že výše zmíněný Kappa je blízky bratranec tohoto tvora. Hyosube je však krutější a více odporná verze tohoto říčního goblina. Místo cestování v okolí řek, si však jako cestu volí kanály a odpadní trubky. Za nechává za sebou zápach a hromady chlupu z jeho kožešiny. Najdeš-li vanu plnou chlupů a zbytku kožešin, pak věz že si tato stvůra označila tvůj dům jako svoje teritorium. Pokud odstraníte chomáče chlupu po tomto tvorovi, tak se vrátí pro pomstu, zatímco vyhozené vlasy a chlupy dokážou zabít vše, čeho se dotknou. Z nějakého důvodu má toto stvoření ničení zahrad s lilkem v celé japonské krajině, traduje se, že zemědělci se mohou obávat výskytu této stvůry, pokud najdou zničené a oloupané lilky.

Oshiroibaba

Legendy o Oshiroibabě pocházejí dlouho před dobou vzniku M.A.C a Maybeline, volně přeloženo jako “čarodějnice s prachem na tváři”. Čarodějnice pronásledovala všechny ve svém okolí a v dlaních svírala mysteriózní nádobu s make-up práškem. Terorizovala ženy tím, že vyfukovala prášek z nádoby do vzduchu, který se ihned rozhořel a roztavil obličej nebohých žen. Více podrobností o legendě bohužel nejsou známy, jelikož je v historických knihách o tomto mýtu velmi málo zmínek. Ale morální ponaučení lze přenést i do dnešní doby, aby se ženy vzdali svojí závislosti na zdokonalování se, pomocí kosmetiky.

Teke Teke

Kořeny tohoto stvoření vychází z příběhu, o tom jak mladá školačka spadla do kolejí po cestě domů. Vlak ji přejel takovou rychlostí, že jí rozpůlil na polovinu. Horní část dívky pak v tmavých japonských uličkách terorizuje dojíždějící a utrhává svým obětem spodní část těla. Svoje jméno si vysloužila tím, že její zbytek páteře, který ještě pořád čouhá z horní poloviny těla dělá zvuk tak výrazný a strašlivý “teke teke” když jí šoupe o chodník. Teke Teke legenda se pak objevila v několika hororových filmech a anime.

Kamaitachi

Smrticí monstrum, které se podobá malému savci ale mají ostré zakřivené čepele, které jim slouží jako drápy. Je popisováno, že se nejčastěji vyskytují ve skupině třech, první srazí oběť na zem, druhý odřízne oběti nohy po kolena, ale co je zajímavé třetí oběť ošetří tak, aby nevykrvácela k smrti. Je popisováno, že trio obvykle mrzačí pouze muže a to tak rychle jako mžiknutí oka.

Jorogumo

Půl-pavouk, půl-žena, Jorogumo je legenda, která odkazuje do období Edo Japonska. Monstrum má horní polovinu krásné, svůdné ženy, zatímco obrovské pavoučí nohy ji vyčnívají od pasu. Stvoření lákalo především muže do odlehlé chatrče, kde je obmotá do svých sítí a pak je vcelku sní. Podle japonské legendy Jorogumo vznikne tak, když pavouk 400 let, v ten moment získává transformační schopnost pomocí magie. Ještě hrozivější jsou příběhy kdy Jorogumo láka cizince s něčím co připomíná malé dítě zabalené do deky, přičemž jde o pavoučí vejce které vybuchuje a pohlcuje svojí oběť.

Katakirauwa

Podobně jako pověra, že černá kočka způsobí neštěstí, tak o démonickém praseti Katakirauwě je známo, že způsobuje katastrofy ve venkovských oblastech Japonska. Traduje se, že pokud Katakirauwa ti projde mezi nohama, vytrhne ti tak duši z těla silně a bolestivě. Mezi charakteristiky takového prasete patří to, že má jen jedno ucho, neobvyklou pokožku a také to, že nemá žádný stín. Těžko říct jaké je morální ponaučení v této legendě, ale japonští vesničani si dávají dobrý pozor na to, aby jim jakékoli prase prošlo mezi nohama.

Kamokawa Taxi Ghost

Duch, který straší u nejznámější řeky je děsivý a otravná zároveň, a nepříjemný je hlavně k taxikářům dané oblasti. Legenda říká, že mnoho taxi řidičů zastavilo dívce oděné v černobílé a požádá je aby ji odvezli k rybníku Modoro, tmavé bažiny vzdálené daleko od města. Když taxi dorazí na místo a řidič se otočí aby to dívce oznámil, neuvidí na zadním sedadle nikoho, jen mokrou stopu na sedadle. Legenda se rozšířila po celém Kjótu, přičemž velká většina řidičů už tak měla potíže s živobytím v této oblasti. Příběhy taxikářů, kteří zažili podobné situace, byly také hlášeny v blízkosti oblastí postižených katastrofou po událostech zemětřesení a tsunami z 11. března. Jeden takový příklad: duch požádal o jízdu a jednoduše se pak zeptal řidiče “Umřel jsem?”, než zmizel bez stopy.

AFFECTIØN je on-line publikace zahrnující nadcházející trendy a zprávy v oblasti módy, umění, hudby a kultury, a to vše na jedné platformě. V on-line světě módy a životního stylu neustále staví silnou značku. Odkazuje na pop-kulturu, kde zachycuje podstatu prolínání doby minulé a současné. Médium pro mladé lidi a jejich zájmy.