Zdroj: Anders Lorange/Wikimedia

10 tajemných starověkých vynálezů, které věda stále nedokáže vysvětlit

Googlování “tajemných starověkých objevů” nebo “nevysvětlitelné starověké objevy” ti obvykle vyplivne řadu stránek se zmateným popisem a pár klasických odpovědí ve smyslu, že jde mimozemskou technologii, důkaz o cestování v čase, paranormální jev nebo, že za tím stojí Ilumináti. Je nám líto, ale zdá se, že je to pro lidi tato sada odpovědí jediná, která budí uspokojivý dojem na otázky odkud jsou tyto předměty. Většinou jde však o balast, ale my jsme si pro tebe v dnešním článku dala práci s tím, že jsme vyseparovali falešné zprávy a nesmysly od nálezů skutečného archeologického zájmu. Níže uvedený seznam obsahuje tajemné pradávné vynálezy, nevysvětlitelné starověké objevy a některé poněkud novější nálezy, které jsou pro vědce v 21. století stále nejasné – ale ne proto, že jsou známkou cizích technologií. Dáme tak trochu kredit starověkému lidu.

Smrtící “řecký oheň” byl tak trochu rodinné tajemství

Zdroj: Wikimedia

Řecký oheň je smrticí zbraň ze starověku, která měla takový hype, že se o ní zmiňuje i pár legend. Vědci a historici si doteď škrábají zátylek nad tím, jak to vlastně ti lidi v 7. století dokázali, dá se říct, že to byl takový proto-napalm té doby. Řecký oheň byl určen k účinnému sestřelení lodí, oheň byl tak intenzivní a směs tak dobře namíchána, že oheň neuhasila ani voda.

Recept na řecký oheň stejně jako recept na Coca-colu nebo Becherovku by dobře chráněným rodinným tajemstvím. National Geographic v pořadu Bořiči mýtu v roce 2002 hádali ingredience, použili bronzovou pumpu a směsi lehké ropy a borové pryskyřice. Výsledky? Zničila loď během několika minut. Dobrý odhad!

Recept na ocel z Damašku zůstává záhadou

Zdroj: Wikimedia

Když rytíři se vrátili z křížových výprav, spousta zmatených Evropanů začalo mluvit o mečích islámských válečníků, „kteří by mohli proříznout plovoucí kapesník, ohnout o 90 stupňů a ohnout zpět bez poškození. Ani v 21. století se však nepodařilo vytvořit repliku receptu na tuto pozoruhodnou ocel.

Nejlepším odhadem je, že meče se skládaly z “odlévané oceli”, která je vytvořena tavením železa s rostlinnou hmotou. Nikdo však nezná specifický typ odlévané oceli, který se používá k získání takové čepele.

Voynichův rukopis je i v dnešní době nerozluštitelný

Zdroj: Wikimedia

Pokud nic nevíš o Voynichově rukopisu, tak se dozvíš něco nového. Výzkumníci jsou z této knihy naprosto mimo, ručně psaný rukopis představuje text v nesrozumitelném jazyce se stovky ilustrací, včetně nesčetného množství kreseb miniaturních ženských aktů, většina s nabobtnalými břišními dutinami, ponořenými nebo brodícími se v tekutinách a v podivně interakcí s propojovací trubicí. Rukopis vytvořil někdo v 15. století ve střední Evropě. V roce 1912 ji získal polsko-americký sběratel antikvariátu a prodejce knížek jménem Wilfrid M. Voynich.

Pokud dílo mělo cokoli znamenat nebo pomoci lidem pochopit, tak autor při tomto pokusu nešťastně selhal. To znamená, že je to jedna z mála skutečných záhad a tak si budeme muset postačit s vysvětlením, že zatím jsou mimozemšťani v kooperaci s Ilumináty.

Mechanismus Antikythera je tajemný astrologický kalendář

Na rozdíl od římské dodecahedry mají vědci docela dobrou představu, o tom co je takzvaný mechanismus Antikythera. Objevený a vylovený ze dna moře v roce 1901, důmyslný přístroj byl sestrojen kolem konce druhého století před Kristem. Dle článku vydaném v magazínu Nature jde o zařízení schopné spočítal a zobrazil nebeské informace, zejména cykly, jako jsou fáze měsíce a měsíční sluneční spočítat a zobrazit nebeské informace, zejména cykly, jako jsou fáze měsíce, měsíční sluneční kalendář.

Stále však zůstává záhadou, kdo zařízeni sestrojil, kdo jej používal a za jakým konkrétním účelem. Je také stále nejasné, proč je technicky složitější než jakékoli známé zařízení po dobu nejméně jednoho tisíciletí.

Zhang Hengův seismoskop detekoval zemětřesení

Zcela první nástrojem pro detekci zemětřesení se Zhang Hengův seismoskop, který představuje tuto podivnou vázu s draky, obklíčenou žáby. Na obrázku je pouze replika, ale váza fungovala následujícím principem : když začínalo zemětřesení, tak jeden z draků představující směr kompasu vypustil kuličku z úst do úst ropuchy, což naznačovalo směr zemětřesení.

Přístroj prý detekoval s přesností na čtyři sta kilometrů vzdálené zemětřesení, které nebylo na místě seismoskopu cítit. Dodnes nikdo neví, co je bylo uvnitř zařízení. Někteří se domnívají, že to mohl být jednoduchý kyvadlový systém, ale přesná „věda“ zůstává i nadále záhadou.

Doposud není známo jako Vikingové dělali svoje Ulfberht meče

Zdroj: Anders Lorange/Wikimedia

Když už jsme zmínili damašskou ocel – Vikingové mohli dost možná využít techniku nebo materiály od tvůrců damašské oceli, aby vyrobili své legendární meče “Ulfberht”. Když archeologové objevili čepele Vikingů, byli nálezem šokováni, protože technologie potřebná k výrobě takového čistého kovu nebyla vynalezena ani v dalším období po 800 let.

V roce 2014 však byl ve Skandinávii objeven vikingský hrob z 9. století s islámským nápisem „pro Alláha“, který propojuje oba světy a dělá tak teorii věrohodnou. Je to stále však jen odhad, skutečný původ čepelí je stále neznámý.

Vědci nesouhlasí s vysvětlením, proč železný sloup z Dillí nerezaví

Více než 1600 let starý “Železný sloup z Dillí” rozdělil vědce na dva tábory, ohledně jeho obdivuhodné odolnosti vůči rzi. Existují dvě myšlenkové školy: environmentalisté říkají, že Indii je moc mírné podnebí na to, aby sloup o takové mase zrezivěl. Materialisté na druhou stranu tvrdí, že je to všechno o přítomnosti fosforu a absenci síry a manganu v železe, plus velká masa železného sloupu.

Na čem se však oba tábory shodnou? Je to totální záhada, jak byly železné části odolné proti korozi kovářsky svařeny, aby vytvořily masivní šest tunovou konstrukci. Na tu dobu, jde o skutečně impozantní strojírenství.

Disk Phaistos mohl být starověkým psacím strojem

Zdroj: C messier/Wikimedia

Tento hliněný disk objevený v roce 1908 na Krétě, pochází z roku 1700 př.nl a obsahuje 241 „slov“ vytvořených ze 45 jednotlivých symbolů, uspořádaných ve spirále. Mohl by to být jakýsi prastarý “notový záznam” k hymně nebo modlitbě zasvěcené matriarchálnímu božstvu, nebo možná je to prastarý proto-psací stroj?

Římska Dodecahedra může být nakonec velmi designový svícen

George Hart ze Stony Brook University našel desítky těchto dvanácti stanných, 4 – 11 cm předmětů. Sféroidy byly nalezeny po celé Evropě, ale Římané se o nich vůbec nezmínili. Odhadz zahrnují stojany na svíčky, stojany na květiny, měřicí přístroje, prstence na měření obvodu prstů, a dokonce kostky ve stylu D & D.

Doposud není jasné, na co byly použity obří koule z Kostariky

Vědci mají docela dobrou představu, jak se tyto obří, staré kamenné koule nacházející se v Kostarice vytvořily. Od ca. 200 př.nl do roku 800, domorodci používali techniky „lomení, tesání a broušení“ k redukci granodioritu, velkého vyvřelého kamene, do těchto pravidelných koulí. Co je však záhada, je z jakého důvodu do dělali – přinejmenším, poněkud zvláštní forma trávení volného času.

Bohužel tajemství zůstane zřejmě tajemství navždy, protože vandalové koule přemístili z jejich původního umístění a znemožnili tak otestování teorií o jejich použití jako kalendáře nebo jako navigačního nástroje. Někteří vandalové dokonce koule odpálily v domnění, že se uvnitř skrývá zlato. (neskrývalo)

Zdroj : ranker

AFFECTIØN je on-line publikace zahrnující nadcházející trendy a zprávy v oblasti módy, umění, hudby a kultury, a to vše na jedné platformě. V on-line světě módy a životního stylu neustále staví silnou značku. Odkazuje na pop-kulturu, kde zachycuje podstatu prolínání doby minulé a současné. Médium pro mladé lidi a jejich zájmy.