Zdroj : Unsplash

3 destinace, které z vaší dovolené udělají nezapomenutelný zážitek

Okořeň si letošní dovolenou zajímavou destinací

Každý z nás si zaslouží být rozmazlován a kdy jindy by to mělo být, než v době dovolené? Možná si letos říkáte, že toho low cost cestování už bylo přece jen dost a chtělo by to něco jiného. Nebo snad plánujete překvapení pro partnera ve velkém stylu? Pokud hledáte nevšední zážitek s trochou luxusu, máme pro vás tři tipy, se kterými zaručeně nešlápnete vedle.

1.Nejen za vínem do Porta

Jestliže jste milovníci vína, kam jinam byste měli zavítat, než do Porta. Najdete zde několik vinných sklípků, kde můžete vychutnávat tento tekutý dar přírody dle libosti. Malebné město na severu Portugalska ale nabízí i jiné krásy. Mezi ně patří například tradiční trh “Mercado Bolhão”, jehož vznik se datuje až k roku 1837 a kde můžete nasát tradiční atmosféru starého Porta. Historická část města byla v roce 1996 zapsána na seznam UNESCO, takže není divu, že historie na vás dýchá prakticky na každém kroku. Výraznou dominantou města je také dvoupatrový železný Most Ludvíka I., spojující historickou část Ribeira s novější Vila Nova de Gaia.

Zdroj : theimmagine.eu

Přijdete si na své i v případě, že se považujete spíše za “gastroturistu”, protože Porto je svou kuchyní vyhlášené. Za předpokladu, že nejste vegetariáni, byste měli ochutnat specialitu zvanou Francesinha, která se řadí mezi nejpopulárnější jídla v Portu a skládá se z několika druhů masa. Sladkou tečkou pak může být některý z dezertů z místních pekáren, které díky lahodné vůni linoucí se do okolí nelze minout.

Dáváte raději přednost duševní potravě? I takovou vám Porto dokáže zajistit nepřeberným množstvím muzeí a galerií. Z nejoblíbenějších jsou to např. muzeum současného umění Serralves, Centro Portugues de Fotografia nebo World of Discoveries. Jste-li typ, co nedá knihu z ruky, určitě nesmíte vynechat návštěvu Livraria Lello – knihkupectví založené roku 1906, jehož interiér vám dozajista vyrazí dech.

Hledáte-li výjimečné ubytování, máte na výběr z několika boutique hotelů. Určitě neuděláte chybu, když zvolíte např. Torel Avantgarde, jehož pokoje jsou pojmenované po avantgardních umělcích. Jejich osobnosti se odrážejí na designu jednotlivých pokojů. Mimo výjimečný design hotelu, stojícího prakticky v centru, zde také najdete oázu klidu v podobě bazénu a spa, kde můžete vychutnávat třeba novou knihu zakoupenou v knihkupectví Lello.

Zdroj : booking.com
Zdroj : torelavantgarde.com

2. Mrazivé krásy Laponska

Dáváte-li přednost zasněžené krajině, zimním radovánkám a finské sauně, Laponsko vás rozhodně nezklame. Vstupní branou Laponska je město Rovaniemi. Jestliže prahnete po vzdělání, rozhodně byste neměli vynechat Arktikum. Jedná se o muzeum, kde se dozvíte spoustu informací o severské přírodě, historii a kultuře a sídlí v architektonicky zajímavé budově s protáhlou prosklenou kupolí.

Zdroj : instagram via visaualsofjulius

Když už budete v Rovaniemi, spojte to s návštěvou vesničky Santa Clause a přilehlého parku, kde se rozzáří oči nejen vašim ratolestem, ale nejspíš i vám.

Rozhodně neprohloupíte, když si zamluvíte pokoj v Kakslauttanen Ski resortu. Je to sice od Rovaniemi asi tři hodiny jízdy autem, ale stojí za to tam strávit alespoň jednu noc a užít si romantický pohled na noční oblohu v pohodlí a teple. Na výběr máte z různých typů ubytování – chatku, sněhové iglú či skleněné iglú, ve kterém můžete pozorovat polární záři přímo z postele.

Zdroj : instagram via visaualsofjulius

Kromě sauny a pozorování noční oblohy máte v této oblasti na výběr z několika sportovních aktivit v závislosti na ročním období. Velmi populární jsou vyjížďky se psím či sobím spřežením, rybaření a vyjížďky na běžkách. V letním období můžete zkoumat krásy finské přírody při horských túrách. Všechny tyto aktivity je možné si domluvit na recepci hotelu. A není nic lepšího, než po pořádném výšlapu prohřát a uvolnit tělo ve finské sauně.

3. Korálové útesy na Vanuatu

Všichni víme, že stres tělu ani duši neprospívá. Souostroví Vanuatu, rozkládající se v jižním Tichém oceánu, je pravým exotickým únikem od reality, kde na vaše e-maily ani nepomyslíte. Možná byste nad návštěvou této destinace váhali kvůli její minulosti ve spojitosti s lidojedy. Ale tyto doby jsou již dávno pryč a z Vanuatu se pomalu stává turistický ráj na zemi, převážně kvůli usměvavým lidem, krásné přírodě a korálovým útesům. Hlavní místní specialitou je kava – nápoj, který bývá často mylně spojován s kávou. Nápoj kava se vyrábí z pepřovníku a má hořkou chuť a nevábný vzhled, přesto se pití tohoto tradičního nápoje ve větších městech považuje za společenskou událost. Pokud jste cestovatelé, kteří si s sebou rádi vezou nějaké zásoby z domova, měli byste počítat s tím, že byl v roce 2017 vydán zákaz některých zahraničních potravin. Můžete ale místo toho ochutnat např. specialitu lap-lap. Jedná se o pokrm ze škrobovitých hlíz tropické tary. Pochutina podobná bramborám se plní buď vepřovým masem, kokosem, či zeleninou.

Zdroj : wallimpex.com
Zdroj : WallpaperCave.com

Pokud chcete objevovat místní přírodu, máte na výběr z návštěv několika ostrovů. Republika Vanuatu je tvořena 83 ostrovy a ostrůvky, z nichž je víc jak polovina obydlená. Některé z ostrůvků přímo vybízejí k návštěvě a šnorchlování.

Zdroj : covermore.com.au

Na ostrově Tanna se nachází jedna z devíti vanuatských aktivních sopek, Mt. Yasser, a je lehce přístupná. Pohled do kráteru skýtá nevšední zážitek, na který určitě jen tak nezapomenete. Nechce-li se vám podnikat tento nenáročný výstup, určitě si užijete scenérii i z dálky.

Ačkoli místní obyvatelé bydlí převážně v chatrčích nebo skromných domech, pro turisty je zde k dispozici několik luxusních resortů, kde můžete nerušeně relaxovat. Záleží také, na kterém z ostrovů se rozhodnete trávit noc. Za zmínku ale rozhodně stojí např. Paradise Cove na ostrově Efate, který se pyšní jak bazénem se slanou vodou, tak i soukromou pláží. Navíc poskytuje kapacitu pouze pro 35 hostů, čímž zajistí patřičné soukromí. Ubytování nabízí v luxusních vilkách s francouzskými okny a soukromou verandou, na které můžete číst svou oblíbenou knihu pohodlně uvelebeni v hamace. Vilky jsou navíc rozprostřené v diskrétních vzdálenostech ve velké tropické zahradě. V takovém ráji lehce zapomenete na starosti všedních dní a vrátíte se z dovolené nabití energií.

Zdroj : thebesthotels.org

AFFECTIØN je on-line publikace zahrnující nadcházející trendy a zprávy v oblasti módy, umění, hudby a kultury, a to vše na jedné platformě. V on-line světě módy a životního stylu neustále staví silnou značku. Odkazuje na pop-kulturu, kde zachycuje podstatu prolínání doby minulé a současné. Médium pro mladé lidi a jejich zájmy.