Maraton smrti Kaihōgyō, má japonské mnichy dovést k osvícení, za posledních 400 let jich přežilo jen 46
Zdroj : Unsplash, Autor : Rowan Heuvel

Maraton smrti Kaihōgyō, má japonské mnichy dovést k osvícení, za posledních 400 let jich přežilo jen 46

Princip maratonu

Maraton smrti Kaihōgyō se koná na hoře Hei, která má výhled na starobylé hlavní město Japonska, Kjóto. Maraton 1000 dnů se provádí v průběhu sedmi let, každý rok s jiným režimem.

První rok musí mnich běžet 30 km každý den po dobu 100 po sobě následujících dnů. Kromě toho musí stále plnit své pravidelné povinnosti v chrámu a zůstává jim jen velmi málo času na spánek. Endo Mitsunaga, nejmladší mnich, který se pro dokončení této výzvy se probouzel chvíli po půlnoci aby si šněroval slámové sandály, které musel nosit, a běžel nahoru a dolů po hřebeni a zastavil se, vždy jen u jedné z 260 svatyň a u každé se pomodlil. V 8 hodin se vrátil a vykonával své povinnosti v chrámu. Každou noc spal asi 4 a půl hodiny.

Maraton smrti Kaihōgyō, má japonské mnichy dovést k osvícení, za posledních 400 let jich přežilo jen 46
Zdroj : Wikipedia

Jak Mitsunaga běžel přes horu, byl také svědkem množství neoznačených hrobů. Ty spolu s nožem na u jeho pasu připomínaly vážnost Kaihōgyō. Pokud výzvu nezvládne musí se podřezat nebo oběsit. Na konci prvního roku – prvních 100 dnů – je mnich ještě oprávněn odstoupit od výzvy. Pokud se však rozhodnou zahájit 101 den maratonu, v ten moment již od výzvy nesmí odstoupit. Pokud neuspějí, tradice vyžaduje, aby si vzali svůj vlastní život. Mount Hei je tak posetý hroby mnichů, kteří nedokázali splnit výzvu, nicméně, žádný z nich není z pozdějšího období než z 19. století.

Maraton smrti Kaihōgyō, má japonské mnichy dovést k osvícení, za posledních 400 let jich přežilo jen 46
Zdroj : Wikipedia

Pokud se mnich rozhodne pokračovat, další dva roky probíhají podobně jako první: 30 km denně po dobu 100 po sobě následujících dnů, modlí se ve svatyních po celé hoře a pečují o své povinnosti v chrámu. Poté, během čtvrtého a pátého roku, musí mnich běžet 30 km denně po dobu 200 po sobě následujících dnů. Tady v polovině, přichází možná nejtěžší aspekt této praxe.

Maraton smrti Kaihōgyō je nejtěžší zkouškou světa

Po dokončení pátého ročníku maratonu musí mnich provést dōiri, vyčerpávající devítidenní rituál. Naštěstí tento rituál nezahrnuje běh. Místo toho je to lehké a svěží devítidenní období, během kterého se vzdává jídla, vody a spánku. Mnich musí sedět v chrámu na hoře Hei a nonstop recitovat mantru . Aby se ujistili, že aspirující mnich neusne, sledují ho dva další mniši.

Pro připomínku, nejdéle kdo, kdy vydržel beze spánku je 11 dní. Jako by to nestačilo, mnich musí také každou noc vyrazit ve 2 hodiny v noci ke 200m vzdálené studni a nabrat vodu, ne aby se napil, ale aby nabídl vodu soše Buddhy Fudō Myōō.

Maraton smrti Kaihōgyō, má japonské mnichy dovést k osvícení, za posledních 400 let jich přežilo jen 46
Zdroj : Wikipedia

Pokud mnich zvládne i toto utrpení, může začít šestý ročník Kaihōgyō. Po 100 po sobě následujících dnů musí mnich běžet 60 km. V sedmém a zároveň posledním ročníku musí mnich běžet 84 km denně po dobu prvních 100 dnů a poté se praxe po zbytek roku sníží na pouhých 30 km denně. Ke konci sedmi let běželi mniši asi vzdálenost, která se rovná obvodu Země.

Šílený duševní a fyzický závazek, který je zapotřebí k dokončení Kaihōgyō, ho řadí přímo mezi nejnáročnější úkoly na světě. Ve skutečnosti je to tak náročné, že výzvu od roku 1885 dokončilo pouze a přežilo pouze 46 mnichů.

Většina běžců trénuje pro maratony, ale s Kaihōgyō, je tento princip obrácen – maraton sám mnicha trénuje aby dosáhl osvícení. Náročné fyzické a duševní úkoly spojené s kaihōgou jsou určeny k tomu, aby vštěpovaly pochopen kí přechodné, prázdné přírody těla a já.

Během devítidenního období dōiri shruba v polovině Kaihōgyō, mnich symbolicky umírá (a je také smrti prakticky blízko). Poté, co se dostanou ze stavu pseudo smrti, jsou znovuzrození, čistí a neposkvrnění s novým chápáním dočasné povahy života a sebe samého. Maraton smrti Kaihōgyō má nakonec naučit mnichy tomu, jak vést ostatní k osvícení.

Další článek, který by tě mohl zaujmout : Mauglí jako postava v knize džunglí byl inspirován skutečným příběhem

Zdroj : BIGHTHINK

AFFECTIØN je on-line publikace zahrnující nadcházející trendy a zprávy v oblasti módy, umění, hudby a kultury, a to vše na jedné platformě. V on-line světě módy a životního stylu neustále staví silnou značku. Odkazuje na pop-kulturu, kde zachycuje podstatu prolínání doby minulé a současné. Médium pro mladé lidi a jejich zájmy.