Yasuke byl jediným afro samurajem, mluvil plynně japonsky a stal se šlechticem
Zdroj : Flickr, Autor : Chase Elliott Clark

Yasuke byl jediným afro samurajem, mluvil plynně japonsky a stal se šlechticem

Yasuke byl pro Japonce v tehdejší době raritou

Nedávno jsme tě informovali o plánovaném filmu Yasuke – jediném africkém samuraji. V dnešním článku se podíváme blíže, na tuto zajimavou historickou postavu.

Jeden z nejznámějších ne-japonských samurajů byl africký otrok, který žil v 16. století jménem Yasuke. Byl tak prvním Afričanem, který stanul na japonské půdě. Přilákal tak pozornost místních lidí, kteří černocha v životě neviděli.

Prvně byl Yasuke ve službách italského jezuity Alessandra Valignana, který byl pověřen inspekcí jezuitských misí v Indii. Později byl jmenován samuraje samotným vládcem hegemonu Odou Nobunagem, který chtěl Yasukeho jako svého bodyguarda. Pro Japonce byl Afričan takové překvapení, že Oda Nobunaga nařídil aby si sundal šaty aby mu služební smyli “černý inkoust” z jeho kůže.

Yasuke byl jediným afro samurajem, mluvil plynně japonsky a stal se šlechticem
Zdroj : Wikipedia

Záznamy z této události lze nalézt v dopise z roku 1581 od jezuity jménem Luis Frois Lourenco Mexia, stejně jako jednou z výročních zpráv jezuitské mise v Japonsku z roku 1582. Jeho původní jméno není známo. Nobunaga ho pojmenoval Yasuke a až do dnešního dne nikdo neví, jestli je to japonské ztvárnění jeho skutečného jména nebo zcela nového jméno, které mu válečník dal.

Podle knihy z roku 1627, kterou napsal Francois Solier, mohl Yasuke pocházet z portugalského Mosambiku. Nicméně, byla napsána dlouho po událostech, které zahrnovali Yasukeho.

Někteří učenci prohlašují, že jeho původní jméno bylo Yasufe, odvozenina z Mozambického jména. Jiní předpokládají, že pocházel z Ethitopie od lidí Habshi.

Získal si respekt svého pána

Yasuke se stal samurajem v roce 1581 a sloužil u Nobunaga na hradě Azuchi. Vojevůdce si k Yasukemu vytvořil pevné pouto, dokonce ho pozval na večeři a nesl jeho meč, což bylo pro samuraje neobvyklou výsadou. V knize Kronika lorda Nobunagy jsou popsána setkání Yasukeho a Nobunagy, s Yasukem zobrazeným jako šest stop vysokého muže “se silou deseti zdravých mužů”.

Říka se, že když Yasuke v Azuchi hradě vstoupil do zahrad, jeho pán z něj udělal šlechtice. Mluvil plynně japonsky, ale není známo jestli se jazyk naučil od Nobunaga nebo z Valignana, který chtěl, aby se všichni jeho misionáři přizpůsobili kultuře, kterou navštívili. Stal se tak jediným ne japonským samurajem v jeho armádě a také blízkým přítelem. Velitel mu dokonce daroval soukromou rezidenci a slavnostní katanu.

Yasuke byl jediným afro samurajem, mluvil plynně japonsky a stal se šlechticem
Zdroj : Wikipedia

Život samuraje si užil jen krátkou chvíli, za to získal nesmrtelnou slávu

Po té co Nobunaga byl nucen spáchat seppuku v 1582 Akechi Mitsuhide armádou, Yasuke pokračoval v boji s Mitsuhide vojsky. Sekundy po pánově smrti, se připojil k dědici Nobunaga. Po dlouhém boji se bohužel musel vzdát Mitsuhideovým mužům.

Když se zeptali svého vůdce, co s ním dělat, nařídil jim, aby ho vzali do chrámu jižních barbarů (což byl japonský odkaz na jezuitský kostel). Mitsuhide nechtěl jeho smrt. Říká se, že se nad Yasukem slitoval, a proto ho poslal do kostela. Další verzí tohoto příběhu je, že ho poslal do kostela, protože nechtěl mít žádné problémy s jezuity. Věřil, že v době potíží bude potřebovat všechny spojence, které jen může mít.

Ačkoli jeho kariéra samuraje byla krátká (1581 – 1582), stal slavným hrdinou v historickém románu Kuro-suke, napsaný Yosio Kurusu publikovaný v roce 1968. V příběhu, Yasuke je představen ne jen jako ne japonský samuraj ale také jako člověk, který je daleko od domova, ocitl se ve světě cizinců. Nakonec to, co z něj dělá hrdinu, není jeho meč, ale oběť, kterou dělá pro svého pána.

Zdroj : TheVintageNews

AFFECTIØN je on-line publikace zahrnující nadcházející trendy a zprávy v oblasti módy, umění, hudby a kultury, a to vše na jedné platformě. V on-line světě módy a životního stylu neustále staví silnou značku. Odkazuje na pop-kulturu, kde zachycuje podstatu prolínání doby minulé a současné. Médium pro mladé lidi a jejich zájmy.