Mistr republiky v klasickém střihu aneb tetovaný barber Kuba Jánoš

Barber Kuba Jánoš a rozhovor o výhře v BarberBattle 2019, jak se dostal od práce seřizovače k holičství nebo o tom, jak zákazníci omdlévají z jeho práce.

Q1. Vyhrál jsi kategorii „Klasický střih“ v československém utkání – BarberBattle 2019 v Praze. Jak celý souboj probíhal a jak ses cítil, když vyhlásili tvé jméno?

V podstatě každá soutěž probíhá podobně. Holič se nachystá v zákulisí, čeká, než jej vyzvou na stage. Najde si místo se svým číslem, vybalí si své věci a čeká! Pak soutěž odstartují a podle své kategorie, kterou si zvolil, má určitý čas na tvorbu. V mé kategorii to bylo 40 min. 

Co se týče pocitů z výhry? Celou dobu jsem byl dost nervózní, dost to pro mě znamenalo. Když padlo mé jméno, utíkal jsem na pódium s úsměvem na tváři a byl jsem na sebe hrdý, že jsem to dokázal. Vlastně jsem to asi ještě úplně nezpracoval a pořád to ve mně bouří! Je to super pocit. 🙂

Q2. Díky výhře se zúčastníš evropského utkání v italském San Marinu. Kdy přesně to bude a jak se těšíš?

Soutěž se koná 27. – 28. října v již v zmíněném San Marinu.  Jde o velkou soutěž, mám z toho trošku „bobky“, ale bude to pro mě neuvěřitelná zkušenost, a když se nedejbože umístím i velká prestiž!

Q3. Profese „barbera“ není to, co jsi hned po škole dělal. Jak ses k tomu vlastně dostal? A co tvé začátky, na ty vzpomínáš jak?

Začátky byly celkem vtipné, jsem „mechanik seřizovač CNC obráběcích center“, tuto práci jsem reálně ale nikdy nedělal. V 19 letech jsem se stěhoval od rodičů do Olomouce, kde jsem začal pracovat jako seřizovač a následně jako vedoucí směny v automobilovém průmyslu. Tři roky jsem se trápil v korporátu a pak si řekl dost! V té době jsem si nechával narůst dlouhý plnovous a vlasy, začal jsem se o to více zajímat a zkoušet.

Na začátku roku 2016 se v Olomouci otvíral Doe’s Barber shop a já ho začal navštěvovat. Postupně jsem se s klukama seznámil, slovo dalo slovo – dal jsem výpověď ve staré práci a začal makat na profesi „barbera“.

Q4. Změna profese určitě změnila i tebe samotného. Vnímáš tuto změnu? Stal se z tebe konečně skutečný muž?

Ne, stále se cítím jako žena… 😀 

No každopádně teď vážně, tato práce mi dala svobodu, ale nevnímám nějakou extra změnu.

Q5. Popiš nám den běžného barbera. Staráš se teď o sebe více, než předtím?

Ráno vstanu, jedu stříhat, skončím, jedu domů, jdu spát, atd., mezi to se snažím nacpat věci, jako jsou přátelé, přítelkyně a pes! 🙂

Co se týče péče o sebe? Jak se říká: „Kovářova kobyla chodí bosa“.

Q6. Pracuješ v olomouckém Doe’s Barber Shop. Jak se ti tam líbí? Neláká tě třeba i jiné město?

Doe’s mi dalo vše, co jsem si mohl přát – podporu, zkušenosti, práci snů. ♥

Lákání do jiných měst si kompenzuji hostováním – od nového roku pravidelně navštěvuji barber shopy po Česku a Slovensku.

Q7. Máš pocit, že tohle je práce, kterou jsi chtěl vždy dělat? Čím jsi chtěl být, když jsi byl malý?

Vždy jsem si přál dělat něco zajímavého a kreativního. Tahle práce mi to umožnila, takže jsem si jistý, že můžu říct: „Ano“.

Q8. Není možné přehlédnout, že máš spoustu tetování, je to asi závislost. Nepřestaneš, dokud jím každý kousek kůže nebude pokrytý? Má každý nějaký význam?

Vážně? Nepřijde mi, že bych jich měl zas až tak tolik. Určitě neplánuji přestat, je to tak trošku součást mě samotného.

S tím významem je to podle mě dost přeceňované. U mě to je tak, že si chodím pro umění, je to jako, když si člověk jde koupit obraz. Reálně pro něj nic neznamená, ale najde si tam něco, co ho nadchne, zaujme nebo osloví. Já si ty obrazy jen nevěším na zdi, ale na svou kůži. Každopádně jsou kousky, které mají i osobní význam.

Q9. Nelitoval jsi někdy svého rozhodnutí ohledně některého z nich? Změnil/vymazal bys teď už některé?

Určitě NE!

Každé své tetování mám rád! Jedno jsem sice musel předělat, protože mi nezapadalo do později rozpracovaného projektu, ale i tak je to jedno z mých nejoblíbenějších tetování. 🙂

Q10. Všichni u vás v Doe’s Barber Shop vypadáte jako drsní chlapi. Jste stejně drsní také pod povrchem?

Jsme ještě drsnější!!!

Q11. Máš nějakou vtipnou/zajímavou historku z práce, o kterou by ses s námi mohl podělit?

Těch historek je spousta, každý den je plný zajímavých a vtipných situací.

Nejvíce mě ale asi rozhodilo, když mi omdlel klient v křesle. Každopádně teď nevím, jestli se to dá považovat za vtipné nebo zajímavé.

Q12. Stalo se ti někdy, že jsi někomu střih vlasů a úpravu vousů pokazil? Jak se dá z takové situace vybruslit?

Vždy, když testuji něco nového, nechávám si zadní vrátka, aby se tohle pravě stát nemohlo. A když už by se něco nepovedlo, abych to mohl opravit.

Svou práci každopádně odvádím vždy nejlépe, jak dokážu. Je to přece jen má chodící reklama.

Q13. Máš hodně plný kalendář? Jaká je v Doe’s Barber Shop průměrná čekací doba?

Standardně je čekací doba cca 2-3 měsíce.

Q14. Břitva, nůžky, to jsou hodně ostré nástroje. Stalo se ti někdy, že jsi během práce ublížil sám sobě?

Na mých rukou se asi nenajde moc míst, do kterého bych se nestřihl nebo neřízl břitvou.

Q15. A co tvůj volný čas, pokud máš nějaký? Čemu se věnuješ, co dalšího tě baví?

Svůj volný čas se snažím trávit co nejvíce aktivně. Chodím běhat se psem, věnuji se horolezectví, hodně cestuji, jezdím na kole, chodím na koncerty, a tak dále a tak dále!

Q16. Kdo je tvůj vzor? Je někdo, komu by ses chtěl vyrovnat a proč?

Vzor jako takový nemám. Snažím se neustále zlepšovat, inspirovat se od lepších.

Určité cíle mám, ale nikomu se vyrovnávat nechci.

Q17. Troufl by sis i na dámský střih?

Dnešní „barbering“ už převzal hodně z dámského kadeřnictví, tato dvě odvětví se začínají dost prolínat. Některé střihy se provádí stejně, jen v kratší variantě.

V budoucnu bych si rád ostříhal ženu, každopádně chtěl bych právě na ženě ostříhat pánský střih. Klasické dámské střihy mě úplně nelákají.

Q18. Kdyby sis teď mohl vybrat cokoliv, co bys mohl ve svém profesním životě dělat, zůstal bys u holičství?

Ano.

Q19. Jaké máš plány na rok 2019? Čekají tě nějaké další soutěže a hostování?

No v plánu toho mám spoustu. Hostování po Česku, Slovensku, ale plánuji taky Holandsko, Vídeň a Bali. Dále akce, jak už pod záštitou Doe’s, tak i jiných, pracovní výlet do Anglie a v neposlední řadě soutěž v San Marinu.

AFFECTIØN je on-line publikace zahrnující nadcházející trendy a zprávy v oblasti módy, umění, hudby a kultury, a to vše na jedné platformě. V on-line světě módy a životního stylu neustále staví silnou značku. Odkazuje na pop-kulturu, kde zachycuje podstatu prolínání doby minulé a současné. Médium pro mladé lidi a jejich zájmy.